RADIO – DRAMA KOJA JE USPANIČILA AMERIKU
Postavio Jovana Vasilić 6 May 2014 u 08:31 | Kategorija: Kultura, Poslednje dodato, top | 1 Komentar

Specijalna emisija za praznik Noć veštica, „Rat svetova“, emitovana je 30. oktobra 1938. godine na CBS-u. Reč je o najpoznazijoj radio drami u istoriji, koja je do danas ostala jedan od vodećih primera kako mediji mogu manipulisati javnim mnjenjem.

telegraph.co.uk

telegraph.co.uk

Dramu je režirao tada dvadesettrogodišnji Orson Vels. On je adaptirao istoimeni roman koji je Herbert Džordž Vels napisao krajem 19. veka. Radnja romana smeštena je u Engleskoj (okolina Londona), a napisan je u prvom licu, s gledišta pripovedača koji je bio učesnik događaja. Orson Vels je zbivanje smestio u trenutak kada je drama emitovana, a radnju je „prebacio“u Grovers Mil kod Nju Džerzija. Dramatizacija je urađena tako da deluje kao direktan prenos događaja, a Vels je ubacio i specijalne efekte kako bi delovalo što uverljivije. Glumci su uvežbavali dramatičnost glume slušajući snimak uzbuđenog reportera koji prenosio nesreću cepelina „Hindenburg“ prethodne godine.

Dame i gospodo, prekidamo naš muzički program zbog vanrednih vesti Intercontinental Radio News. Dvadeset minuta pre osam, prema centralnom vremenu, prof. Farell sa opservatorija Mount Jennings, Chicago, Illinois, uočio je nekoliko ekspolzija zapaljivog gasa, koje su se pojavile u pravilnim razmacima na Marsu. Spektroskop je pokazao da je zapaljivi gas vodik i da se kreće prema Zemlji velikom brzinom. Prof. Pierson s opservatorija Princeton potvrdio je ovaj nalaz i opisao fenomen kaoplavu plamenu strelu ispaljenu iz pištolja. A sada se vraćamo muzici Ramona Raquella koji svira za vas u Park Plaza Hotelu u New Yorku.

orsonwelles.co.uk

orsonwelles.co.uk

U početku, emitovane su povremene vesti, prekidane muzikom, a zatim drama prerasta u neverovatnu priču o pustošenju zemlje. Marsovci koji su sleteli ispuštaju crni dim, a oni koji će uspeti da izbegnu „zrake smrti“ umreće od otrovnog gasa. Uživo u program uključio se i neimenovani sekretar unutrašnjih poslova koji obaveštava javnost o ratu sa Marsovcima. Prema originalnom scenario u pragram je trebalo da se uključi „lično Ruzvelt“, ali CBS to nije dozvolio Velsu, pa je zbog toga morao da se zadovolji neimenovanim sekretarom. Za tu ulogu angažovan je glumac Keni Delmar koji je maksimalno imitirao Ruzvelta. Polovina od 50 – minutne drame sastojala se od lažnog radio prenosa, „najnovijih vesti“, izveštaja, uključenja zvaničnika. Nikada ranije radio-drame nisu na ovaj način snimane, što je dovelo do opšte pometnje među građanima. Drugi deo emisije praćen je monologom glavnog glumca, profesora „Pirsona“ ( Orson Vels).

CBS je nekoliko puta prekidao program, kako bi slušaocima nagovestio da je reč o drami, ali to ih nije smirivalo. U Njujorku ljudi su bežali u parkove, okolna izletišta, a policiji je upućeno stotine poziva za evakuaciju, volonteri su nudili svoju pomoć u borbi protiv Marsovaca… Čak je jedan stanovnik iz Pitsburga, vrativši se kući dok je drama bila u toku, zatekao svoju suprugu sa bočicom otrova u ruci koja je vikala Radije ću umreti od otrova, nego ovako!

war-worlds-broadcast-1938

Priča se završava kao i u romanu – Marsovci umiru od zemaljskih klica i bakterija.

Kada se radio drama završila, Orson Vels se obratio slušaocima i objasnio im da je reč o šali za Noć veštica i da nema potrebe za paniku. Novine su objavile vest o ovom događaju, a građani su protestovali. Radio stanice su se obavezale da neće koristiti simulirane vesi u radio dramama, što je danas sa pojavom novih medija prevaziđeno.

Autor: -

Prikazano: 1 Komentar
Napišite svoje mišljenje...
  1. MarkoD. says:

    hahahah odlicno!

Postavite komentar

XHTML: Možete koristiti ove tagove: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>